Omanikele, juhatusele (või panka, PRIA-sse vms) väljapoole minevad aruanded on standardis bilanss ja kasumiaruanne. Omanikele ja juhatusele sageli ka müügireskontro ja ostureskontro vms. Enne saatmist tuleb kindluse huvides veelkord veenduda elementaarsete asjade õigsuses.

Bilansis:

1. Bilanss peab olema tasakaalus. Kui ei ole siis on viga. Näiteks on jäänud nullimata tasaarvelduste konto (90000). Aktiva kokku peab = passiva kokku.

2. Võrrelda kasumiaruande kasum bilansis kasumiga. Kas näit veeburari kasum kasumiaruandes klapib veebruari bilansis veebruari kasumiga.

3. Sirvida üle bilanss, et ei oleks ilmselgelt utoopilisi saldosid või miinuseid, kahtluse korral võrrelda näiteks saldoaruandega. Proovida mõelda nagu aruannete tarbija = kindlasti vaadata veelkord üle need saldod, mida aruannete tarbija oskab vaadata või mis on talle olulised. Miks mitte näiteks rahajääk pangas, majandusavanss (või kassa), võlad töövõtjatele, maksuvõlad.

4. Jälgida, et ei oleks kummalisi 0.12 € või 0.001€ vms summasid. Võivad olla tekkinud ümardustest vms. On viisakas enne aruannete saatmist elimineerida.

Kasumiaruanne

 

1. Võrrelda kas kasumiaraunde kasum klapib bilansis kasumiga.

2. Kiirelt sirvida üle, et ei oleks utoopilisi summasid või utoopilisi miinuseid.

3. Jälgida, et ei oleks kummalisi 0.12€ või 0.001€ vms summasid. Võivad olla tekkinud ümardustest vms. On viisakas elimineerida.

 

Müügi ja ostureskontrot eraldi ei võrdle, see on juba võrreldud saldokontrolli käigus. Samas sirvida ikkagi üle. Näiteks, et ei oleks pikalt tasumata või laekumata olevaid kahtlaselt väikesi summasid üleval näiteks 0.16€ vms. Need on enamasti ümardusvahed ja viisakas on enne aruannete saatmist elimineerida.

Tead paremat vastust? Tee täiendusettepanek.

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>